Renginiai

Pradžia  |  Lankytojams  >  Renginiai  >  Renginys „Valdovas ir jo dinastija“ Gedimino valdymo pradžios 700 metų sukakčiai paminėti

Renginys „Valdovas ir jo dinastija“ Gedimino valdymo pradžios 700 metų sukakčiai paminėti

2016 m. lapkričio 30 d. 18.00–20.00 val.
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulis

REGISTRACIJA SUSTABDYTA!

Žinia apie Gediminą, kurio vardu pavadinta XIII a. pabaigoje prie Lietuvos valdžios vairo stojusi dinastija, įsirėžusi kiekvieno lietuvio istorinėje atmintyje. Turbūt visi esame girdėję legendą apie Gedimino sapną ir Vilniaus įkūrimą, apie šio valdovo į Vakarų pasaulį siųstus laiškus, apie plačiai savo įtaką išskleidusią Gediminaičių dinastiją.

Mokslininkai nėra tiksliai nustatę, kada Gediminas įsitvirtino valdžioje – 1315 m. pabaigoje ar 1316 metais. Tačiau nekyla abejonių dėl to, kad šis, jau septynis šimtmečius perkopęs, itin reikšmingas įvykis tapo galingu impulsu Lietuvos valstybingumo plėtrai, ūkio bei visuomenės pokyčiams, kultūros sklaidai.

Ką nauja apie Gedimino laikų Vilnių atskleidė naujausi archeologiniai tyrimai Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos teritorijoje? Ką žinome ir ko nežinome apie iškilią Gedimino asmenybę ir jo valdymą? Kokiais parametrais matuojame Gediminaičių indėlį į istorijos vyksmą mūsų šalies mastu ir tarptautiniu lygmeniu? Kaip atmenami ir vaizduojami Gediminas bei Gediminaičiai istorinėje Lietuvos raštijoje? Koks Gediminas iškyla dabartinės visuomenės istorinėje atmintyje ir ką jis reiškia nūdienos žmonėms?

Prisimindami Gedimino valdymo pradžios 700 metų sukaktį, kultūros vakare šiuos klausimus gvildens ir mintimis dalysis:
prof. dr. Rimvydas Petrauskas (Vilniaus universitetas)
dr. Darius Baronas (Lietuvos istorijos institutas)
Kęstutis Gudmantas (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)
Gintautas Striška (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
dr. Jolanta Karpavičienė (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

 

Renginys nemokamas, tačiau maloniai prašome iš anksto registruotis paspaudus šią nuorodą...