-
Sapiegų kilmė - fiktivi legenda tapo realybe
Ar galėjo rusėnai Sapiegos iš Smolensko krašto, savo karjerą pradėję kaip paprasti raštininkai, būti kunigaikščio Gedimino palikuonys? Nebuvo, tačiau "įrodė" tai ir visus įtikino. Istorikas Rimvydas Petrauskas atskleidžia šį gana neretą reiškinį tų laikų diduomenėje.
-
Lietuvos mokytojų dėmesys tarptautinei parodai
Balandžio 3 d. vyko istorijos mokytojams skirta konferencija „Šiuolaikinis istorijos mokymas(is)“. Lietuvos pedagogai apsilankė Sapiegų dinastijai skirtoje parodoje ir paliko gražius atsiliepimus organizatoriams.
-
Sapiega mokė nepaklusti vienam valdovui
Dar XVI amžiuje Leono Sapiegos keltos politinės idėjos, raginimai patiems kurti tvarką savo valstybėje, o ne paklusti vienam valdovui, pasirodo, kaip niekada aktualūs ir šiandien.
-
Dalia Tarandaitė. „Genealogia Sapieharum“, arba Ką pasakoja portretai
Žvilgsnis į kunigaikščiams Sapiegoms skirtą parodą dailės istorikės Dalios Tarandaitės akimis.
-
Kunigaikščio pomėgiai – menas ir arbata
Vilniaus paveikslų galerijoje surengtoje tarptautinėje parodoje „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė – pergalės…” pristatoma Sapiegų kultūros paveldo dalis – per šimtmečius sukaupta daugiau negu 300 meno kūrinių ir knygų kolekcija. Didelė jos dalis – 81 metų kunigaikščio M.Sapiegos nuosavybė, kurią jis padovanojo Krokuvos Vavelio karališkosios pilies muziejui. „Mūsų šeimos kolekcija – su Lenkijos ir Lietuvos istorija susijęs vertingas paveldas, kuriuo gali didžiuotis ir lenkai, ir lietuviai”, – „Lietuvos rytui” kalbėjo kunigaikštis Mykolas Sapiega.
-
Didikai Sapiegos: valstybininkai ar sumanūs verslininkai
Viena ranka jie dosniai rėmė menininkus, kita – klastojo dokumentus, kad valstybėje įgytų daugiau galių. Kas iš tiesų buvo Sapiegos, stovėję prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) vairo ir jos istorijoje palikę išskirtinę žymę?
-
Bendradarbiavimas su Vavelio karališkąja pilimi tęsiamas
2012-02-17 d. Nacionalinio muziejasu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Vavelio karališkosios piliis – Valstybinių meno rinkiniai (Krokuva) pasirašė bendradarbiavimo sutartį trejiems metams.
-
Parodos atidarymas
Šventinę Vasario 16-ąją Vilniaus paveikslų galerijoje (Chodkevičių rūmai) duris atverė didžiulė tarptautinė paroda, skirta didikų Sapiegų giminei ir pavadinta pagal jų herbą „Kryžiai yra dorybės ženklas, o Strėlė - pergalės... Sapiegos - valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai".
-
Kai valstybininkai tampa mecenatais ir kolekcininkais
Archyviniai šaltiniai byloja, kad istorinėje Lietuvoje šalies reikalus tvarkydavo ištisos dinastijos. Vienas iškiliausių valstybininkų pavyzdžių – kunigaikščiai Sapiegos.
-
Paveikslo istorija – tarsi detektyvas
Rengiant tarptautinę parodą buvo atrastas menorytininkams dar nežinomas intriguojantis paveikslas – austrų tapytojo Johanno Baptisto Lampi sukurtas Užpalių seniūno, Lietuvos armijos generolo kunigaikščio Pranciškaus Sapiegos portretas.
Kaip mus rasti:
Žemėlapyje