Aktualijos

Pradžia  |  Aktualijos  >  Valdovų rūmuose – atsisveikinimo su dviem parodomis savaitė

Valdovų rūmuose – atsisveikinimo su dviem parodomis savaitė

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų lankytojai šią savaitę dar gali spėti aplankyti dvi parodas, skirtas pirmosios Lietuvos istorijos lietuvių kalba tėvui Simonui Daukantui (1793–1864) ir Valdovų rūmų tyrinėtojams, grąžinusiems praeitį. Šių metų kovo mėnesį atidarytos parodos baigia veikti gegužės 12 dieną.

„Parodą apie Simoną Daukantą nėra lengva žiūrėti, pažinti, nes ir laikmetis, ir ši asmenybė buvo sudėtinga – įvairialypė, daugiasluoksnė, iki šiol ne iki galo suprasta, nepakankamai įvertinta. Bet lankytojai turi galimybę ją pamatyti visai kitoje šviesoje ir kituose kontekstuose – tai ypač vertinga medžiaga mokytojams ir mokiniams, visiems, kuriems rūpi lietuvių kalba, lietuvių raštija, istorija ir lietuvystė, modernios tautos tapsmas, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas. – Tuo metu kita paroda, kurioje rodomi fotografo Mindaugo Meškausko sukurti ferotipai, taip pat siekėme atsigręžti į su istorija ir paveldu artimai susijusias asmenybes – žmones, sukūrusius Valdovų rūmų atgimimo stebuklą, sugrąžinusius prarastus ar pamirštus praeities klodus.“

Kartu su Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu surengta paroda „Simonas Daukantas: Aš dėl lietuvystės pamatus dedu“ – puiki galimybė dar kartą prisiminti iškilų XIX a. Lietuvos istorijos, kultūros, kalbos puoselėtoją, lietuviškos savimonės ugdytoją, kuris pirmasis parašė Lietuvos istoriją lietuviškai, o vėliau pats pateko į lietuvių kultūros, literatūros istorijos puslapius. Parodoje pristatoma kiek daugiau nei 110 eksponatų, atskleidžiančių S. Daukanto biografiją ir svarbiausius darbus, taip pat eksponuojami išraiškingi bei iškalbingi gausūs jo atminimui įamžinti skirti kūriniai.

Paroda „Žmonės, grąžinę praeitį. Mindaugo Meškausko ferotipai“ – tai Valdovų rūmų muziejaus 10-mečiui ir rūmų teritorijos sistemingų mokslinių tyrimų 30 metų sukakčiai skirtas projektas. Joje pristatomi Valdovų rūmų tyrinėtojų portretai, sukurti pasitelkiant unikalų, Lietuvoje iš naujo prisimintą ir prikeltą XIX a. fotografijos išradimą, vadinamąjį šlapio kolodijaus procesą. Šį metodą atgaivino ir parodą parengė žinomas režisierius ir fotografas Mindaugas Meškauskas. Eksponuojamus portretus papildo ir kiti objektai – eksponatai, tyrinėtojų įrankiai bei 1987–2018 m. Valdovų rūmų atkūrimą ir jų aplinkos kaitą dokumentuojantys vaizdai.

Atsisveikinimo su šiomis parodomis savaitę Valdovų rūmų muziejus kviečia ir į paskutinius jų kultūrinių programų renginius: 2019 m. gegužės 8 d., trečiadienį, 18.00 val. muziejaus Renginių salėje organizuojamas tautosakos tyrėjų ir etnologų suėjimas „Po etnologiją Simono Daukanto keliais“, o 2019 m. gegužės 9 d., ketvirtadienį, nuo 17.00 iki 19.00 val. Parodų centro erdvėse lankytojams nuotaiką kels vienas geriausių iliuzionistų Lietuvoje Antonas Lavrentjevas.

Pasibaigus šioms parodoms, Valdovų rūmų muziejus lankytojams ruošia staigmeną, kurią pristatys Muziejų dieną, prieš įžengiant į Muziejų naktį. Per beveik du mėnesius šias parodas aplankė daugiau kaip 15 tūkst. žmonių, o nuo Valdovų rūmų muziejaus veiklos pradžios iš viso muziejų aplankė daugiau nei 2 mln. lankytojų.